Zdravotnictví podle izraelských expertů čeká digitální revoluce
Olomouc 6. listopadu (ČTK) – Zdravotnictví v příštích letech čeká technologická revoluce, která pomocí umělé inteligence a digitalizace zvýší efektivitu zdravotnického systému i lékařské péče o pacienty, jejichž nároky jsou stále větší. Na Česko-izraelském inovačním dni 2019 v Olomouci to dnes řekli izraelští experti na digitální zdravotnictví.
Joseph Rosenblum z inkubátoru eHealth Ventures upozornil, že populace stárne, což zvyšuje nároky na lékařskou péči. Lidé podle něj navíc očekávají okamžitou a nejmodernější péči s minimem chyb. Zároveň rychle roste rozsah medicínských znalostí a při klasickém pojetí zdravotního systému neexistuje způsob, jak do budoucna zajistit dostatek lékařů, kteří by uspokojili rostoucí poptávku pacientů.
„To vše je v pozadí gigantické změny v medicíně a zdravotní péči. Nejmodernější technologie, digitální řešení a počítače začínají pracovat po boku lékařů a postupně nahradí řadu úkolů, které dnes řeší odborníci,“ míní Rosenblum.
Izrael už v digitalizaci zdravotnictví výrazně pokročil. „V Izraeli se výzkum v oboru Life Sciences spojil s pokročilými digitálními technologiemi a strojovým učením. Všechny zdravotní pojišťovny disponují úplnou elektronickou kartotékou se záznamy o všech provedených úkonech a poskytnuté péči. Mají přístup do zdravotnických záznamů všech osob v Izraeli. To je samozřejmě podstatnou výhodou při budování datových úložišť a prediktivních modelů péče,“ uvedla izraelská expertka na digitální zdravotnictví Rachelle Kayeová.
Lékařům výrazně usnadní práci moderní digitální technologie. Například česká společnost Tesco SW dnes v Olomouci představila software pro určení různých onemocnění mozku od Parkinsona po depresi. Izraelská společnost EfA Technologies přivezla prototyp ruční laboratoře pro rychlé vyhodnocení krevního obrazu.
Mark Milton-Edwards ze společnosti Teva Pharmaceuticals, který je odborníkem na digitální terapii a roli umělé inteligence a strojového učení při péči o pacienty, představil digitální inhalátor. Digitální čtecí zařízení ORCAM s prvky umělé inteligence zase efektivně pomáhá nevidomým a slabozrakým všech věkových kategorií a zrakových postižení.
Zdroj: https://www.mednews.cz/zdravotnictvi-podle-izraelskych-expertu-ceka-digitalni-revoluce/